Murata Electronics North America DECB33J471KC4B
DECB33J471KC4B picture photo
Mfg. Part Number
DECB33J471KC4B
Brief Description
CAP CER 470PF 6.3KV RADIAL
Datasheet Download
DECB33J471KC4B.pdf
Availability of DECB33J471KC4B
QUANTITY
DECB33J471KC4B Order Process
Ship out your order
Specifications of DECB33J471KC4B
Internal Part NumberEIS-DECB33J471KC4B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6300V (6.3kV)
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Flame Retardant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DECB33J471KC4B
Related LinksDECB33J, DECB33J471KC4B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DECB33J471KC4B Details Description
Related parts for DECB33J471KC4B
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 10MM OD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf