Sullins Connector Solutions MPSL-1100-43-DW-5GHKY
MPSL-1100-43-DW-5GHKY picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-43-DW-5GHKY
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 86POS
Datasheet Download
MPSL-1100-43-DW-5GHKY.pdf
Availability of MPSL-1100-43-DW-5GHKY
QUANTITY
MPSL-1100-43-DW-5GHKY Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-43-DW-5GHKY
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-43-DW-5GHKY
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1100-43-DW-5GHKY
Related LinksMPSL-1100-, MPSL-1100-43-DW-5GHKY Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1100-43-DW-5GHKY Details Description
Related parts for MPSL-1100-43-DW-5GHKY
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TAB datasheet.pdf
15P M R/A .370 BRKTS 830PF datasheet.pdf