Sullins Connector Solutions MPSL-1156-36-DW-8KR
MPSL-1156-36-DW-8KR picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1156-36-DW-8KR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 36POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-1156-36-DW-8KR.pdf
Availability of MPSL-1156-36-DW-8KR
QUANTITY
MPSL-1156-36-DW-8KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1156-36-DW-8KR
Internal Part NumberEIS-MPSL-1156-36-DW-8KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationWire Wrap
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1156-36-DW-8KR
Related LinksMPSL-1156, MPSL-1156-36-DW-8KR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1156-36-DW-8KR Details Description
Related parts for MPSL-1156-36-DW-8KR
IC DETECTOR VOLT 4.5V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.92 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1000V TO-94 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO204AL datasheet.pdf
5.08MM HI-TEMP HDR 8 CKT VRT DL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf