ON Semiconductor MPTE-010G
MPTE-010G picture photo
Mfg. Part Number
MPTE-010G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 16.7VC DO201AD
Datasheet Download
MPTE-010G.pdf
Availability of MPTE-010G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPTE-010G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPTE-010G
Internal Part NumberEIS-MPTE-010G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 02/Jan/2007
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPTE-010G
Related LinksMPTE, MPTE-010G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MPTE-010G Details Description
Related parts for MPTE-010G
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .250" datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-126 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FILTER 8-UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA 6WDFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf