NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPX2202D
MPX2202D picture photo
Mfg. Part Number
MPX2202D
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIFF PRESS 29PSI MAX
Datasheet Download
MPX2202D.pdf
Availability of MPX2202D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPX2202D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPX2202D
Internal Part NumberEIS-MPX2202D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMPX2202
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 40 mV (10V)
Accuracy-
Voltage - Supply10 V ~ 16 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPX2202D
Related LinksMPX2, MPX2202D Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
MPX2202D Details Description
Related parts for MPX2202D
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW6805A-LA2-GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 68MM datasheet.pdf