NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPX5100A
MPX5100A picture photo
Mfg. Part Number
MPX5100A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR ABS PRESS 16.7 PSI MAX
Datasheet Download
MPX5100A.pdf
Availability of MPX5100A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPX5100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPX5100A
Internal Part NumberEIS-MPX5100A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMPX5100
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2.18 PSI ~ 16.68 PSI (15 kPa ~ 115 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.2 V ~ 4.7 V
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case6-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPX5100A
Related LinksMPX5, MPX5100A Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
MPX5100A Details Description
Related parts for MPX5100A
KIT HEATSHRK VFP876 350PC 6 SIZE datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FULL FLSH 4.75" datasheet.pdf
OSC VCXO 250.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 19.0699MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 0.7-3.6V datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 39W 58W 12ESOP datasheet.pdf
IC ANLG ABSOLUTE PRES SNSR DSOF8 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf