NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPX5100AP
MPX5100AP picture photo
Mfg. Part Number
MPX5100AP
Brief Description
SENSOR ABS PRESS 16.68 PSI MAX
Datasheet Download
MPX5100AP.pdf
Availability of MPX5100AP
QUANTITY
MPX5100AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MPX5100AP
Internal Part NumberEIS-MPX5100AP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
SeriesMPX5100
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2.18 PSI ~ 16.68 PSI (15 kPa ~ 115 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.2 V ~ 4.7 V
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPX5100AP
Related LinksMPX5, MPX5100AP Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
MPX5100AP Details Description
Related parts for MPX5100AP
CONN PLUG 10POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2.5A 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERSION KIT 400-800A 6OR8POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EC 2.7UH N27 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 2POS 7.62MM datasheet.pdf