NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPX5100D
MPX5100D picture photo
Mfg. Part Number
MPX5100D
Brief Description
SENSOR DIFF PRESS 14.5PSI MAX
Datasheet Download
MPX5100D.pdf
Availability of MPX5100D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPX5100D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPX5100D
Internal Part NumberEIS-MPX5100D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
SeriesMPX5100
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure14.5 PSI (100 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.2 V ~ 4.7 V
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPX5100D
Related LinksMPX5, MPX5100D Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
MPX5100D Details Description
Related parts for MPX5100D
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 60MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf