Vishay/Sprague TR3B476K6R3C0250
TR3B476K6R3C0250 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B476K6R3C0250
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B476K6R3C0250.pdf
Availability of TR3B476K6R3C0250
QUANTITY
TR3B476K6R3C0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B476K6R3C0250
Internal Part NumberEIS-TR3B476K6R3C0250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B476K6R3C0250
Related LinksTR3B476K, TR3B476K6R3C0250 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B476K6R3C0250 Details Description
Related parts for TR3B476K6R3C0250
RES 130K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES 237K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CAP 15F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf