Bulgin MPZI019/F/BL/24
MPZI019/F/BL/24 picture photo
Mfg. Part Number
MPZI019/F/BL/24
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V
Datasheet Download
MPZI019/F/BL/24.pdf
Availability of MPZI019/F/BL/24
QUANTITY
MPZI019/F/BL/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPZI019/F/BL/24
Internal Part NumberEIS-MPZI019/F/BL/24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMPZ
PackagingBulk
TypePiezo
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC24V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life10,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPZI019/F/BL/24
Related LinksMPZI019, MPZI019/F/BL/24 Datasheet, Bulgin Distributor
MPZI019/F/BL/24 Details Description
Related parts for MPZI019/F/BL/24
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 55MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC PWR LINE MCU 80LQFP datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 24" RBW FLOAT datasheet.pdf