AVX Corporation MR041A561JAA
MR041A561JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR041A561JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR041A561JAA.pdf
Availability of MR041A561JAA
QUANTITY
MR041A561JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR041A561JAA
Internal Part NumberEIS-MR041A561JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR041A561JAA
Related LinksMR041A, MR041A561JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR041A561JAA Details Description
Related parts for MR041A561JAA
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-DIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 60 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
MS2,192,14,20,11,18,11,W8 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM STP-DN TRIPL 32TQFN datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf