AVX Corporation MR041C222KAA
MR041C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR041C222KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR041C222KAA.pdf
Availability of MR041C222KAA
QUANTITY
MR041C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR041C222KAA
Internal Part NumberEIS-MR041C222KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR041C222KAA
Related LinksMR041C, MR041C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR041C222KAA Details Description
Related parts for MR041C222KAA
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100LQFP datasheet.pdf
THERM NTC 8.2KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 05CKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED DRIVER 32V 1.8A 8TDFN datasheet.pdf