AVX Corporation MR041C222KAA
MR041C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR041C222KAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR041C222KAA.pdf
Availability of MR041C222KAA
QUANTITY
MR041C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR041C222KAA
Internal Part NumberEIS-MR041C222KAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR041C222KAA
Related LinksMR041C, MR041C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR041C222KAA Details Description
Related parts for MR041C222KAA
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf