AVX Corporation MR042A820JAA
MR042A820JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042A820JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR042A820JAA.pdf
Availability of MR042A820JAA
QUANTITY
MR042A820JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042A820JAA
Internal Part NumberEIS-MR042A820JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042A820JAA
Related LinksMR042A, MR042A820JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042A820JAA Details Description
Related parts for MR042A820JAA
I/O MOUNTING BOARD STANDARD 4POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1823 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE 4A 350V RADIAL datasheet.pdf