AVX Corporation MR045C104KAA
MR045C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR045C104KAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR045C104KAA.pdf
Availability of MR045C104KAA
QUANTITY
MR045C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR045C104KAA
Internal Part NumberEIS-MR045C104KAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR045C104KAA
Related LinksMR045C, MR045C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR045C104KAA Details Description
Related parts for MR045C104KAA
IC CATV AMP MOD 550MHZ 310MA 7P datasheet.pdf
CONN RING UNINS 10-12AWG #M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
GDT 2000V THROUGH HOLE datasheet.pdf
4248865-02 METRAL KIT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
09 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN 3POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf