AVX Corporation MR045C104KAATR1
MR045C104KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR045C104KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR045C104KAATR1.pdf
Availability of MR045C104KAATR1
QUANTITY
MR045C104KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR045C104KAATR1
Internal Part NumberEIS-MR045C104KAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR045C104KAATR1
Related LinksMR045C1, MR045C104KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR045C104KAATR1 Details Description
Related parts for MR045C104KAATR1
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MET CAN datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE W/HDR 2mH 6.6A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 34A TO-264 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 712.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf