AVX Corporation MR051A100JAA
MR051A100JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR051A100JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR051A100JAA.pdf
Availability of MR051A100JAA
QUANTITY
MR051A100JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051A100JAA
Internal Part NumberEIS-MR051A100JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051A100JAA
Related LinksMR051A, MR051A100JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051A100JAA Details Description
Related parts for MR051A100JAA
PLUG BANANA STD INSULATED RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 34POS FOR 2MM SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005 datasheet.pdf
61430 W/75' 14-3 CORD 1447 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf