AVX Corporation MR051C223KAA
MR051C223KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR051C223KAA
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR051C223KAA.pdf
Availability of MR051C223KAA
QUANTITY
MR051C223KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051C223KAA
Internal Part NumberEIS-MR051C223KAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051C223KAA
Related LinksMR051C, MR051C223KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051C223KAA Details Description
Related parts for MR051C223KAA
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SUPER-SAFEWAY 5-15 15A/125V datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONDUIT (HALF) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 1000VDC 3 datasheet.pdf