AVX Corporation MR051C683KAATR1
MR051C683KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR051C683KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR051C683KAATR1.pdf
Availability of MR051C683KAATR1
QUANTITY
MR051C683KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051C683KAATR1
Internal Part NumberEIS-MR051C683KAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051C683KAATR1
Related LinksMR051C6, MR051C683KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051C683KAATR1 Details Description
Related parts for MR051C683KAATR1
IDC CABLE - MSC50K/MC50F/MPK50K datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 3.25 OHM datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
9P M PC 370PF ME datasheet.pdf