Vishay/Dale RN65D12R4FRSL
RN65D12R4FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D12R4FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D12R4FRSL.pdf
Availability of RN65D12R4FRSL
QUANTITY
RN65D12R4FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D12R4FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D12R4FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D12R4FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D12R4FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D12R4FRSL Details Description
Related parts for RN65D12R4FRSL
IC DAS 12BIT 100KSPS BUS 28-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 75V 150A I4-PAC-5 datasheet.pdf
19P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf