AVX Corporation MR052A101GAA
MR052A101GAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A101GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A101GAA.pdf
Availability of MR052A101GAA
QUANTITY
MR052A101GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A101GAA
Internal Part NumberEIS-MR052A101GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A101GAA
Related LinksMR052A, MR052A101GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A101GAA Details Description
Related parts for MR052A101GAA
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf