AVX Corporation MR052A200GAA
MR052A200GAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A200GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A200GAA.pdf
Availability of MR052A200GAA
QUANTITY
MR052A200GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A200GAA
Internal Part NumberEIS-MR052A200GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A200GAA
Related LinksMR052A, MR052A200GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A200GAA Details Description
Related parts for MR052A200GAA
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
KIT POD ENCORE II datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONN FPC 9POS 0.30MM R/A datasheet.pdf