AVX Corporation MR052A200GAA
MR052A200GAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A200GAA
Brief Description
CAP CER 20PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A200GAA.pdf
Availability of MR052A200GAA
QUANTITY
MR052A200GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A200GAA
Internal Part NumberEIS-MR052A200GAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A200GAA
Related LinksMR052A, MR052A200GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A200GAA Details Description
Related parts for MR052A200GAA
CONN CABLE CLAMP COVER STR DB9 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO BLUE datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SL datasheet.pdf