AVX Corporation MR052A2R2DAA
MR052A2R2DAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A2R2DAA
Brief Description
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A2R2DAA.pdf
Availability of MR052A2R2DAA
QUANTITY
MR052A2R2DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A2R2DAA
Internal Part NumberEIS-MR052A2R2DAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A2R2DAA
Related LinksMR052A, MR052A2R2DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A2R2DAA Details Description
Related parts for MR052A2R2DAA
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MODULE MICRO 16MHZ FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf