AVX Corporation MR052A390JAATR1
MR052A390JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR052A390JAATR1
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A390JAATR1.pdf
Availability of MR052A390JAATR1
QUANTITY
MR052A390JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A390JAATR1
Internal Part NumberEIS-MR052A390JAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A390JAATR1
Related LinksMR052A3, MR052A390JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A390JAATR1 Details Description
Related parts for MR052A390JAATR1
TERMINAL BLOCK 5MM 8POS datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC OCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf