AVX Corporation MR052A681GAA
MR052A681GAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A681GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A681GAA.pdf
Availability of MR052A681GAA
QUANTITY
MR052A681GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A681GAA
Internal Part NumberEIS-MR052A681GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A681GAA
Related LinksMR052A, MR052A681GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A681GAA Details Description
Related parts for MR052A681GAA
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MODULE DC-DC NANO 650MA 8PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V JB 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf