AVX Corporation MR052C222KAA
MR052C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052C222KAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR052C222KAA.pdf
Availability of MR052C222KAA
QUANTITY
MR052C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052C222KAA
Internal Part NumberEIS-MR052C222KAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052C222KAA
Related LinksMR052C, MR052C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052C222KAA Details Description
Related parts for MR052C222KAA
TOOL STRIPPER CST VARIO COAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-7V 2W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION HMC472ALP4 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.6A datasheet.pdf