AVX Corporation MR055A101FAATR1
MR055A101FAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR055A101FAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR055A101FAATR1.pdf
Availability of MR055A101FAATR1
QUANTITY
MR055A101FAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055A101FAATR1
Internal Part NumberEIS-MR055A101FAATR1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055A101FAATR1
Related LinksMR055A1, MR055A101FAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055A101FAATR1 Details Description
Related parts for MR055A101FAATR1
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK ALT 22 SERIES DPST datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 325MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5900TL-2.2 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS PCB TIN datasheet.pdf