AVX Corporation MR061C224KAA
MR061C224KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR061C224KAA
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR061C224KAA.pdf
Availability of MR061C224KAA
QUANTITY
MR061C224KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR061C224KAA
Internal Part NumberEIS-MR061C224KAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR061C224KAA
Related LinksMR061C, MR061C224KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR061C224KAA Details Description
Related parts for MR061C224KAA
RES SMD 39 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 15A 8DFN datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf