AVX Corporation MR062A222MAATR1
MR062A222MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR062A222MAATR1
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR062A222MAATR1.pdf
Availability of MR062A222MAATR1
QUANTITY
MR062A222MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR062A222MAATR1
Internal Part NumberEIS-MR062A222MAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR062A222MAATR1
Related LinksMR062A2, MR062A222MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR062A222MAATR1 Details Description
Related parts for MR062A222MAATR1
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
4971-21 COND PUNCH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf