AVX Corporation MR062A222MAATR1
MR062A222MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR062A222MAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR062A222MAATR1.pdf
Availability of MR062A222MAATR1
QUANTITY
MR062A222MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR062A222MAATR1
Internal Part NumberEIS-MR062A222MAATR1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR062A222MAATR1
Related LinksMR062A2, MR062A222MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR062A222MAATR1 Details Description
Related parts for MR062A222MAATR1
RES 0.02 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 170-180MHZ BN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf