Vishay/Dale MR1021K0000AAE66
MR1021K0000AAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR1021K0000AAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.0K OHM 0.175W 0.05% AXIAL
Datasheet Download
MR1021K0000AAE66.pdf
Availability of MR1021K0000AAE66
QUANTITY
MR1021K0000AAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR1021K0000AAE66
Internal Part NumberEIS-MR1021K0000AAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR1021K0000AAE66
Related LinksMR1021K0, MR1021K0000AAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR1021K0000AAE66 Details Description
Related parts for MR1021K0000AAE66
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 2POS 18-20AWG GRN datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 128QFP datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.6A SOT89-3L datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 256BGA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf