Vishay/Dale MR106350R00AAE66
MR106350R00AAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR106350R00AAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 350 OHM 1/4W .05% WW
Datasheet Download
MR106350R00AAE66.pdf
Availability of MR106350R00AAE66
QUANTITY
MR106350R00AAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR106350R00AAE66
Internal Part NumberEIS-MR106350R00AAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR106350R00AAE66
Related LinksMR106350, MR106350R00AAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR106350R00AAE66 Details Description
Related parts for MR106350R00AAE66
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CVR LIGHTNING SYM WAD 27 10/PK datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf