Stackpole Electronics Inc. MR5FT30L0
MR5FT30L0 picture photo
Mfg. Part Number
MR5FT30L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .03 OHM 5W 1%
Datasheet Download
MR5FT30L0.pdf
Availability of MR5FT30L0
QUANTITY
MR5FT30L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR5FT30L0
Internal Part NumberEIS-MR5FT30L0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductMR Series Current Sensing Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR5FT30L0
Related LinksMR5F, MR5FT30L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MR5FT30L0 Details Description
Related parts for MR5FT30L0
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
SENS 300PSI 22MM M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CA datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST RED 25/4'/PKG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 8FT CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 30POS datasheet.pdf
SINGLE M12 SHORT PW 5M NPN NC datasheet.pdf
470UF 420V 35X35MM 85C 2000H datasheet.pdf