Vishay/Dale MRA-127R000FE12
MRA-127R000FE12 picture photo
Mfg. Part Number
MRA-127R000FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
MRA-127R000FE12.pdf
Availability of MRA-127R000FE12
QUANTITY
MRA-127R000FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRA-127R000FE12
Internal Part NumberEIS-MRA-127R000FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRA-12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.188" L (7.92mm x 30.18mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRA-127R000FE12
Related LinksMRA-127, MRA-127R000FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MRA-127R000FE12 Details Description
Related parts for MRA-127R000FE12
TERM RING VYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MOSFET OMNIFET 45V 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM RED WATER CLEAR datasheet.pdf