Bel Fuse Inc. MRF 6.3-BULK-SHORT
MRF 6.3-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRF 6.3-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 6.3A 350V RADIAL
Datasheet Download
MRF 6.3-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRF 6.3-BULK-SHORT
QUANTITY
MRF 6.3-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF 6.3-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRF 6.3-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRF
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t25
ApprovalsCE, CSA, cURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.008 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF 6.3-BULK-SHORT
Related LinksMRF 6.3-B, MRF 6.3-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRF 6.3-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRF 6.3-BULK-SHORT
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 20DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 46MM datasheet.pdf
EXTENSION FRAME FEF 3030 datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf