Bel Fuse Inc. MRF 630-BULK-SHORT
MRF 630-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRF 630-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 630MA 350V RADIAL
Datasheet Download
MRF 630-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRF 630-BULK-SHORT
QUANTITY
MRF 630-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF 630-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRF 630-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRF
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.15
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF 630-BULK-SHORT
Related LinksMRF 630-B, MRF 630-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRF 630-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRF 630-BULK-SHORT
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8CDIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60F/MDM60H datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf