Bourns Inc. MOV-20D181KTR
MOV-20D181KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D181KTR
Brief Description
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D181KTR.pdf
Availability of MOV-20D181KTR
QUANTITY
MOV-20D181KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D181KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D181KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy85J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D181KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D181KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D181KTR Details Description
Related parts for MOV-20D181KTR
ADAPTER 32-PLCC TO 32-DIP SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 5POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS NATURAL datasheet.pdf
MINI-FIT VERT BMI HDR ASY 18CKT datasheet.pdf
SCREWSHELL ASSY - RH BUTTON datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf