Sullins Connector Solutions EBC20DCWS
EBC20DCWS picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DCWS
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DCWS.pdf
Availability of EBC20DCWS
QUANTITY
EBC20DCWS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DCWS
Internal Part NumberEIS-EBC20DCWS
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DCWS
Related LinksEBC2, EBC20DCWS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DCWS Details Description
Related parts for EBC20DCWS
JUMPER-H1504TR/A2015V/H1504TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAND datasheet.pdf
REPLACMENT KEY CODE 1506 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.35V 2A SYNC 8MLF datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf