Microchip Technology MRF24WG0MA-I/RM
MRF24WG0MA-I/RM picture photo
Mfg. Part Number
MRF24WG0MA-I/RM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TXRX RF 2.4GHZ PCB ANT 802.11B
Datasheet Download
MRF24WG0MA-I/RM.pdf
Availability of MRF24WG0MA-I/RM
QUANTITY
MRF24WG0MA-I/RM Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF24WG0MA-I/RM
Internal Part NumberEIS-MRF24WG0MA-I/RM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMRF24WG0MA,B Antenna Cover 14/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate11Mbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeIntegrated, Trace + U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply2.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving156mA
Current - Transmitting240mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF24WG0MA-I/RM
Related LinksMRF24WG, MRF24WG0MA-I/RM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MRF24WG0MA-I/RM Details Description
Related parts for MRF24WG0MA-I/RM
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
IC OPAMP 8SOIC datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 2PORT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ25050 datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
3/8IN ID UNSPLIT CONDUIT datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf