NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF6S19100GNR1
MRF6S19100GNR1 picture photo
Mfg. Part Number
MRF6S19100GNR1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
MOSFET RF N-CH 28V TO-270-2 GW
Datasheet Download
MRF6S19100GNR1.pdf
Availability of MRF6S19100GNR1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MRF6S19100GNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF6S19100GNR1
Internal Part NumberEIS-MRF6S19100GNR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRF Devices 01/Jul/2010
Multiple Devices 04/Mar/2013
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency1.99GHz
Gain14.5dB
Voltage - Test28V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test950mA
Power - Output22W
Voltage - Rated68V
Package / CaseTO-270-2 Gull Wing
Supplier Device PackageTO-270-2 GULL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF6S19100GNR1
MRF6S19100GNR1 Details Description
Related parts for MRF6S19100GNR1
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC CONTROLLR LI-ION 4.2V SOT23-5 datasheet.pdf
TPUTTY 502,FG2,040 9X9" datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .62" datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf