| Internal Part Number | EIS-MRF7S21170HSR3 | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 23/Jan/2015 | |
| Standard Package | 250 | |
| Transistor Type | LDMOS | |
| Frequency | 2.11GHz | |
| Gain | 16dB | |
| Voltage - Test | 28V | |
| Current Rating | 10µA | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 1.4A | |
| Power - Output | 50W | |
| Voltage - Rated | 65V | |