NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF8P20165WHR5
MRF8P20165WHR5 picture photo
Mfg. Part Number
MRF8P20165WHR5
Brief Description
FET RF LDMOS 28V 550MA NI780-4
Datasheet Download
MRF8P20165WHR5.pdf
Availability of MRF8P20165WHR5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MRF8P20165WHR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF8P20165WHR5
Internal Part NumberEIS-MRF8P20165WHR5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Mar/2013
Standard Package50
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency1.98GHz ~ 2.01GHz
Gain14.8dB
Voltage - Test28V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test550mA
Power - Output37W
Voltage - Rated65V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF8P20165WHR5
MRF8P20165WHR5 Details Description
Related parts for MRF8P20165WHR5
INSERT FEMALE 25POS CRIMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.9A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE BK CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf