NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF8S18120HSR3
MRF8S18120HSR3 picture photo
Mfg. Part Number
MRF8S18120HSR3
Brief Description
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S
Datasheet Download
MRF8S18120HSR3.pdf
Availability of MRF8S18120HSR3
QUANTITY
MRF8S18120HSR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF8S18120HSR3
Internal Part NumberEIS-MRF8S18120HSR3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Transistor TypeLDMOS
Frequency1.81GHz
Gain18.2dB
Voltage - Test28V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test800mA
Power - Output72W
Voltage - Rated65V
Package / CaseNI-780S
Supplier Device PackageNI-780S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF8S18120HSR3
MRF8S18120HSR3 Details Description
Related parts for MRF8S18120HSR3
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
EMULATOR 8051 1M 40MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC FET LDMOS 30V 0.6A 79A-PKG datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51C P 6" WHT FLOAT datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES 402 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN BRSHD METAL BEZEL, FLAT datasheet.pdf
4700UF 10V 16X20MM 105C 3000H datasheet.pdf