NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRFE6VP5300GNR1
MRFE6VP5300GNR1 picture photo
Mfg. Part Number
MRFE6VP5300GNR1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
TRANS RF LDMOS 300W TO-270 GW
Datasheet Download
MRFE6VP5300GNR1.pdf
Availability of MRFE6VP5300GNR1
QUANTITY
MRFE6VP5300GNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRFE6VP5300GNR1
Internal Part NumberEIS-MRFE6VP5300GNR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency230MHz
Gain27dB
Voltage - Test50V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test100mA
Power - Output300W
Voltage - Rated133V
Package / CaseTO-270BB
Supplier Device PackageTO-270 WB-4 Gull
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRFE6VP5300GNR1
MRFE6VP5300GNR1 Details Description
Related parts for MRFE6VP5300GNR1
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC I/Q DEMOD QUAD 50MHZ 40-LFCSP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
5600UF 50V 30X30 datasheet.pdf