NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRFE6VP5600HR6
MRFE6VP5600HR6 picture photo
Mfg. Part Number
MRFE6VP5600HR6
Brief Description
MOSFET RF N-CH 600W NI1230
Datasheet Download
MRFE6VP5600HR6.pdf
Availability of MRFE6VP5600HR6
QUANTITY
MRFE6VP5600HR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRFE6VP5600HR6
Internal Part NumberEIS-MRFE6VP5600HR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency230MHz
Gain25dB
Voltage - Test50V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test100mA
Power - Output600W
Voltage - Rated130V
Package / CaseNI-1230
Supplier Device PackageNI-1230
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRFE6VP5600HR6
MRFE6VP5600HR6 Details Description
Related parts for MRFE6VP5600HR6
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FEM IN-LINE #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 64KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf