NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRFE6VP61K25HR5
MRFE6VP61K25HR5 picture photo
Mfg. Part Number
MRFE6VP61K25HR5
Brief Description
FET RF 2N-CH 230MHZ 50V NI-1230
Datasheet Download
MRFE6VP61K25HR5.pdf
Availability of MRFE6VP61K25HR5
QUANTITY
MRFE6VP61K25HR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRFE6VP61K25HR5
Internal Part NumberEIS-MRFE6VP61K25HR5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Power LDMOS Enhanced Ruggedness Solutions
Video FileFreescale Rugged RF - Another Geek Moment
Standard Package50
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency230MHz
Gain24dB
Voltage - Test50V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test100mA
Power - Output1250W
Voltage - Rated125V
Package / CaseNI-1230
Supplier Device PackageNI-1230
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRFE6VP61K25HR5
MRFE6VP61K25HR5 Details Description
Related parts for MRFE6VP61K25HR5
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf