| Internal Part Number | EIS-MRFE6VP8600HSR5 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | RF FETs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | LDMOS (Dual) | |
| Frequency | 860MHz | |
| Gain | 19.3dB | |
| Voltage - Test | 50V | |
| Current Rating | - | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 1.4A | |
| Power - Output | 125W | |
| Voltage - Rated | 130V | |