TE Connectivity Alcoswitch Switches MRJB11204
MRJB11204 picture photo
Mfg. Part Number
MRJB11204
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 12POS 1 POLE 20V
Datasheet Download
MRJB11204.pdf
Availability of MRJB11204
QUANTITY
MRJB11204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRJB11204
Internal Part NumberEIS-MRJB11204
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMRJB11204 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesMRJ
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length1.02mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialNickel
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Panel7.62mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque14 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRJB11204
Related LinksMRJB, MRJB11204 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
MRJB11204 Details Description
Related parts for MRJB11204
FIXED IND 12UH 340MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-50M YLLW/GREEN datasheet.pdf
LED MODULE COLD WHITE, 24LEDS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 2000MM datasheet.pdf