NKK Switches MRK206-BA
MRK206-BA picture photo
Mfg. Part Number
MRK206-BA
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER
Datasheet Download
MRK206-BA.pdf
Availability of MRK206-BA
QUANTITY
MRK206-BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MRK206-BA
Internal Part NumberEIS-MRK206-BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelMRK206-BA
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesMR
Number of Positions2 ~ 6
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeKnob
Actuator Length14.30mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel10.10mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque0.005 ~ 0.02 N-m
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRK206-BA
Related LinksMRK2, MRK206-BA Datasheet, NKK Switches Distributor
MRK206-BA Details Description
Related parts for MRK206-BA
ADM26T/AE26G/ADM26T datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CS44600 datasheet.pdf
MODULE DL GIGABIT ETHER LAN 48P datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
GDT 176V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf